Jak zabezpieczyć włosy do testu na ojcostwo?
Włosy znalezione na miejscu zbrodni bardzo często służą do identyfikacji – widujemy wiele tego rodzaju sytuacji w filmach czy serialach. Czy zatem włosy rzeczywiście nadają się do badań genetycznych? Tak – jednak chodzi tutaj o cebulki, ponieważ to w nich znajduje się DNA. Jak zabezpieczyć włosy do testu na ojcostwo, aby nadawały się do badania?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy włosy nadają się do badania DNA?
- Jak zabezpieczyć włosy do testu na ojcostwo?
- Jakie próbki można przekazać do badania DNA?
Czy włosy nadają się do badania DNA?
Z badaniami DNA najczęściej kojarzą się właśnie włosy. I słusznie – są one wykorzystywane w testach genetycznych naprawdę często. Zanim przekażesz włos do testu na ojcostwo, zwróć uwagę na jedną kwestię. Jaką?
Czy włosy posiadają cebulki. To właśnie w cebulkach znajduje się bowiem nasze DNA, a same włosy są martwe i nie da się wyizolować z nich materiału genetycznego. Nie nadają się więc włosy obcięte – muszą być wyrwane lub ze szczotki czy grzebienia, z widocznymi cebulkami (małe kuleczki na końcu włosa).
Jak zabezpieczyć włosy do testu na ojcostwo?
Aby włosy nadawały się do badania DNA na ojcostwo, trzeba ponadto odpowiednio je zabezpieczyć. Jak zabezpieczyć włosy do testu na ojcostwo?
- Przed zebraniem włosów załóż rękawiczki jednorazowe lub weź czysty ręcznik papierowy, chusteczkę lub woreczek – staraj się przenieść włosy bez dotykania ich gołymi rękami.
- Zbierz minimum 5 sztuk włosów z cebulkami widocznymi gołym okiem.
- Spakuj zebrane włosy do czystej papierowej koperty.
- Opisz kopertę – danymi osobowymi lub „Dziecko – dziewczynka”, „Ojciec” etc.
Poczytaj też: Czy można zrobić test DNA z włosa? ➡ Sprawdź!
Jakie próbki można przekazać do badania DNA?
Oprócz włosów z cebulkami do testu DNA na ojcostwo można przekazać też wiele innych próbek. Mogą to być zarówno wymazy z policzka, jak i próbki dyskretne, np. smoczek, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, chusteczka z katarem, niedopałek papierosa, puszka po napoju. Tego rodzaju przedmioty również należy spakować do czystej papierowej koperty (każdy osobno).
Warto pamiętać, że każda próbka jest równie pewna – trzeba mieć jednak pewność, że należy do właściwej osoby.
Ciekawy artykuł: Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?
Data publikacji: , Aktualizacja: