Czy da się sfałszować test na ojcostwo?

Czy da się sfałszować test na ojcostwo? Badając DNA konkretnych osób i porównując je ze sobą, możemy w sposób bardzo precyzyjny określić pokrewieństwo między nimi, w tym również pewnie ustalić ojcostwo. 🎯 Test na ojcostwo jest badaniem bardzo wiarygodnym, a jakiekolwiek próby sfałszowania wyniku najczęściej prędzej czy później wychodzą na jaw… Co jeszcze warto wiedzieć?

Tego dowiesz się z artykułu:

Dlaczego niektórym zależy na sfałszowaniu wyniku testu na ojcostwo?

Jednym z powodów może być chęć uchylenia się od obowiązku płacenia alimentów na dziecko, innym chęć zatajenia przed parterem faktu o zdradzie. Osoby, które próbują oszukać test na ojcostwo kierują się różnymi motywami. Najczęściej nie zdają sobie jednak sprawy, że stoją przed naprawdę trudnym zadaniem, bo wyniku badania DNA praktycznie nie da się sfałszować. Dlaczego?

Czy rodzaj próbki ma wpływ na wynik testu na ojcostwo?

Szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, kubek, podpaska, tampon, niedopałek papierosa czy żuta przez kilka minut guma do żucia jest tak samo użyteczna w teście na ojcostwo jak standardowy wymaz z policzka. Oczywiście zakładając, że z przedmiotów tych korzystały właściwe osoby.

Ci klienci, którym zależy na sfałszowaniu wyniku badania DNA na ojcostwo, czasami dostarczają do analizy tego typu materiały myśląc, że są one gorszym źródłem DNA. Przez to test na ojcostwo w ich przekonaniu miałby być mniej wiarygodny, czy wręcz mógłby dać fałszywy wynik. Nic bardziej mylnego!

Na szczoteczce do zębów czy gumie do żucia będzie się znajdowało takie samo DNA jak w wymazie z policzka. Rodzaj badanej próbki nie wpłynie więc na wynik testu ojcostwa.

Czy da się oszukać test na ojcostwo alkoholem czy chorobą?

Osoby, które chcą oszukać test na ojcostwo, bardzo często przystępują do pobrania próbek z infekcją, po zażyciu leków, pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Mają nadzieję, że tym sposobem uda im się zmienić wynik testu na ojcostwo.

Inni zaś nie stosują się do zaleceń laboratorium i bezpośrednio przed pobraniem próbek DNA spożywają posiłki, piją słodkie napoje czy palą papierosy.

Wszystkie te zabiegi nie mają jednak sensu, ponieważ nie zmniejszą one pewności wyniku. I tak będzie on jednoznacznie wskazywał, czy badanych łączy pokrewieństwo czy nie.

W ten sposób możemy co najwyżej skomplikować nieco pracę laborantom, bo być może będą oni musieli przeanalizować kolejne próbki. Nie spowoduje to jednak, że badanie na ojcostwo stanie się mniej pewne.

Czy test na ojcostwo może się mylić?

Nie ma takiej możliwości, jeśli badanie ojcostwa jest wykonywane w pewnym i rzetelnym laboratorium. Najważniejsze czynniki dla wiarygodności wyniku to:

  • analiza 24 markerów DNA (pewny wynik nawet bez udziału matki)
  • odczynniki wysokiej jakości
  • doświadczenie w badaniach DNA (uważaj na pośredników)
  • możliwość umieszczenia danych osobowych na wyniku
  • profile genetyczne widoczne na wyniku (dowód z wykonanej analizy)
  • certyfikaty i udział w kontrolach
  • dostępne przychodnie (nie tylko badania wysyłkowe)

Jeśli badany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka, to test DNA na ojcostwo wykonywany w rzetelnym laboratorium na pewno to potwierdzi. Jeśli nim nie jest, analiza na 100% wykluczy prawdopodobieństwo ojcostwa.

Pewność, jaką dają dziś testy na ojcostwo, sprawia, że z badań tych korzysta wiele instytucji – w tym sądy, policja czy prokuratura.


Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: