Test na ojcostwo – jak wybrać najlepszy?
Testy na ojcostwo są coraz popularniejsze – decydują się na nie mężczyźni niemający pewności co do tego, czy wychowują własne dziecko. Wynik może przydać się również w sprawach o alimenty, podział majątku czy sprawach rozwodowych. Analiza DNA pomaga również połączyć rodziny, które zostały rozdzielone przed wieloma laty.
Które testy na ojcostwo są najlepsze?
Co jest ważne przy wyborze testów na ojcostwo?
Czy testy na ojcostwo są wykonywane według ściśle określonej procedury?
Jak wygląda proces wykonania testu na ojcostwo?
Które testy na ojcostwo są najlepsze?
Najlepsze są testy DNA na ojcostwo, które pochodzą od sprawdzonych laboratoriów. Wybierając takie badania DNA można mieć pewność wysokiej jakości i pewności wyniku testu na ojcostwo. Najpopularniejsze są badania na podstawie wymazów, przy czym wynik można uzyskać już w 10 dni roboczych. Takie testy łączą w sobie wysoką skuteczność (99,9%) oraz korzystną cenę testu na ojcostwo.
Co jest ważne przy wyborze testów na ojcostwo?
W czasie wyboru określonego testu genetycznego na ojcostwo warto zwrócić uwagę na opinie wybranego laboratorium genetycznego. Ważne jest również sprawdzenie, co zawiera cena badania DNA – czy jest ona kompletna, czy może znajdą się w niej tzw. ukryte koszty, które podwyższają pozornie atrakcyjną cenę badania. Im więcej ukrytych kosztów, tym wyższa jest końcowa cena badania i nie zawsze jest to opłacalne dla klienta.
Czy testy na ojcostwo są wykonywane według ściśle określonej procedury?
Testy genetyczne na ojcostwo wymagają zastosowania określonej procedury – opiera się ona na nowoczesnych technologiach badania, którym są podawane próbki. W przypadku badań prywatnych nie ma konieczności zachowania rygorystycznych procedur pobierania próbek czy odpowiedniego opracowania wyniku – takie wymogi pojawiają się jednak w przypadku badań na ojcostwo wykonywanych do celów sądowych.
Jak wygląda proces wykonania testu na ojcostwo?
Wykonanie testu na ojcostwo nie jest trudne – wystarczy zamówić zestaw pobraniowy i uzyskać próbkę (wymaz z policzka). Do analizy przekazuje się materiał pochodzący od domniemanego ojca oraz od dziecka. Próbka trafia do laboratorium, gdzie zostaje poddana analizie – wynik jest dostępny po maksymalnie 10 dniach roboczych. Istnieje możliwość wykonania badania na ojcostwo również na podstawie próbki krwi lub tzw. mikrośladów. Sama procedura badania jest jednak taka sama.
Data publikacji: , Aktualizacja: