Badanie na potwierdzenie ojcostwa

Genetyczne badania na potwierdzenie ojcostwa zalecane są w każdej sytuacji, w której występują wątpliwości co do tożsamości biologicznego ojca dziecka. Mogą być wykonywane prywatnie lub na potrzeby sądowe. Niezależnie od ich rodzaju, wynik daje jednoznaczną i wiarygodną odpowiedź. Czym są testy na ojcostwo i badania pokrewieństwa? Jak ważną rolę odgrywają wyniki badań DNA? Podpowiadamy poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Badanie na potwierdzenie ojcostwa – jedyny wiarygodny wynik

Potwierdzenie ojcostwa – badanie prywatne i badanie na potrzeby sądowe

Badania pokrewieństwa – rola testów DNA

Potwierdzenie ojcostwa i badania pokrewieństwa – jakie znaczenie ma wynik badania?

Badanie na potwierdzenie ojcostwa – jedyny wiarygodny wynik

Badanie na potwierdzenie ojcostwa oparte na analizie genetycznej polega na porównaniu profili genetycznych badanych osób. Z tego względu, że DNA jest niezmiennie, testy na ojcostwo można wykonać w każdym momencie życia, niezależnie od wieku. Dostępne są również badania na ojcostwo w ciąży – od 8 lub 15 tygodnia. W zależności od formy badania pobierane są odpowiednie próbki, np. wymaz z policzka, krew, płyn owodniowy, szczoteczka do zębów, włosy z cebulkami, smoczek, guma do żucia [1].

Aby wynik badania został wydany Pacjentowi, według zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, musi uzyskać prawdopodobieństwo ojcostwa powyżej 99,9999%. Natomiast w przypadku wykluczenia ojcostwa wynik wynosi 100% [1].

Jeśli badanie na potwierdzenie ojcostwa wykonywane jest w certyfikowanym laboratorium, rekomendacja ta gwarantuje pewność otrzymanego wyniku!

Potwierdzenie ojcostwa – badanie prywatne i badanie na potrzeby sądowe

Wynik potwierdzenia ojcostwa bardzo często wykorzystywany jest w sądzie jako dowód w sprawie, np. rozwodowej, alimentacyjnej czy o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Przebieg sądowego testu na ojcostwo jest bardziej formalny – wszelkie różnice odnoszą się przede wszystkim do samego sposobu pobrania próbek [2].

W przypadku sądowego potwierdzenia ojcostwa konieczne jest przeprowadzenie określonych procedur, np. w odróżnieniu od testu prywatnego wymagana jest analiza nie tylko od domniemanego ojca i dziecka, ale także od matki dziecka (istnieją jednak pewne odstępstwa od tej reguły) [2].

Z tego względu, że wynik badania DNA jest pewny i jednoznaczny, sądy bardzo często honorują wyniki badań wykonywanych prywatnie, uznając je za rozstrzygający dowód w sprawie.

Badania pokrewieństwa – rola testów DNA

Badania pokrewieństwa w formie testów DNA dają pewną odpowiedź na pytanie o więzy rodzinne pomiędzy konkretnymi osobami. Stanowią również dowód w sprawach sądowych, np. spadkowych [3].

Zastosowań badań pokrewieństwa jest bardzo wiele. Przebadać można np. rodzeństwo, dziadków i wnuków, członków rodziny od strony ojca. Otrzymanie wyniku potwierdzającego pokrewieństwo to nie tylko zyskanie pewności co do łączących więzów krwi, ale również szansa na zyskanie nowego członka rodziny [3].

Potwierdzenie ojcostwa i badania pokrewieństwa – jakie znaczenie ma wynik badania?

Badanie na potwierdzenie ojcostwa i jego wynik często ma wpływ na życie wielu ludzi. Pozwalają unormować sytuację prawną, jak i emocjonalną rodziny. W wielu przypadkach raz na zawsze przywracają spokój i koją nerwy związane z niepewnością co do ojcostwa. Są także szansą na odbudowanie zaufania i relacji w związku. Co najważniejsze, pomagają podjąć, być może najważniejszą decyzję w życiu, np. dotyczącą uznania ojcostwa [1].

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/ustalenie_ojcostwa_pewnosc/
  2. https://www.testdna.pl/sadowy-test-na-ojcostwo-jak-wyglada-badanie/
  3. https://www.ustalojcostwo.pl/testy-dna-na-pokrewienstwo/

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: