W jaki sposób można wykonywać testy na ojcostwo?
Testy na ojcostwo to nowoczesna metoda diagnostyki, z której może korzystać domniemany ojciec dziecka, ale również jego matka czy nawet dalsi krewni. Badania można wykonywać w laboratoriach genetycznych na terenie całego kraju – istnieje możliwość samodzielnego pobrania próbek, dlatego test DNA można wykonać w dyskretnie, w domowym zaciszu.
Po jakim czasie można wykonać testy na ojcostwo?
Czym różnią się testy na ojcostwo dostępne na rynku?
Czy dorosłe dziecko może nie zgodzić się na testy na ojcostwo?
Kto może zlecić testy na ojcostwo?
Po jakim czasie można wykonać testy na ojcostwo?
Testy DNA na ojcostwo można wykonywać już nawet w dniu narodzin dziecka. Dla diagnostyki nie ma znaczenia wiek dziecka – ważne jest prawidłowe pobranie materiału genetycznego. Zdarza się, że badanie genetyczne jest wykonywane u młodzieży czy nawet u osób dorosłych, szczególne jeśli chcą one sprawdzić pokrewieństwo. DNA nie zmienia się całe życie, jest identyczne w momencie narodzin, jak i w chwili śmierci.
Czym różnią się testy na ojcostwo dostępne na rynku?
Testy genetyczne na ojcostwo dostępne na rynku różnią się ceną, sposobem wykonania analizy czy rodzajem próbek, które są wymagane do przeprowadzenia badania. Samodzielne pobranie próbki i odesłanie jej do laboratorium znacznie obniża cenę badania DNA, jednocześnie nie wpływa negatywnie na jakość wyniku. Nie zawsze wymaz z policzka jest możliwy do pobrania – właśnie dlatego do dyspozycji osób zlecających badanie są także inne metody analizowania próbek, np. mikrośladów.
Czy dorosłe dziecko może nie zgodzić się na testy na ojcostwo?
Wiek nie gra roli przy badaniach DNA na ojcostwo. Mogą być one wykonywane zarówno u dziecka, które dopiero się urodziło, jak i u osoby, która dawno osiągnęła pełnoletność. Często zdarza się, że bliscy krewni odnajdują się po latach – wówczas badanie na ojcostwo jest jedyną pewną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie pokrewieństwa.
Kto może zlecić testy na ojcostwo?
Laboratoria genetyczne nie ingerują w to, kto zleca badania genetyczne na ojcostwo. Najczęściej jest to ojciec lub matka dziecka, jednak zdarza się, że zleceniodawcą są dziadkowie lub inni krewni. Badanie jest wykonywane do celów prywatnych, dlatego nie jest do niego wymagana zgoda np. opiekunów dziecka.
Data publikacji: , Aktualizacja: