Badania ojcostwa – po co i kiedy robić badania DNA?
Badania ojcostwa są teraz dostępne na wyciągnięcie ręki. I bardzo dobrze – dzięki nim wiele rodzin może wreszcie unormować swoją prawną sytuację, odzyskać spokój i naprawić relacje. Tym bardziej, że test ojcostwa wystarczy zrobić tylko raz w życiu, zyskując pewność już na zawsze. Kiedy można zrobić badania ojcostwa i co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Czy badania ojcostwa są refundowane?
Po co robić badania ojcostwa?
Kiedy zrobić badania ojcostwa?
Czy badania ojcostwa można zrobić przed porodem?
Czy badania ojcostwa są refundowane?
Wiele osób zastanawia się, czy badania ojcostwa są refundowane. Warto przede wszystkim uświadomić sobie, że refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczy badań medycznych – które pozwalają wykryć chorobę, podjąć leczenie etc. Test na ojcostwo nie jest badaniem medycznym, zatem nie jest refundowany przez NFZ.
Po co robić badania ojcostwa?
A po co robić badania ojcostwa? Przede wszystkim po to, żeby zyskać całkowitą pewność. Dzięki niej można zaplanować przyszłość, odzyskać kontrolę nad swoim życiem, poprawić relacje w rodzinie, zapewnić sobie i bliskim poczucie bezpieczeństwa, a także unormować prawną sytuację (np. składając pozew o ustalenie albo zaprzeczenie ojcostwa).
Kiedy zrobić badania ojcostwa?
To, kiedy zrobić badania ojcostwa, jest bardzo indywidualną kwestią. Warto jednak zdecydować się na nie tak szybko, jak to możliwe. Po co bowiem męczyć się, żyjąc w stresie i wątpliwościach, jeśli szybko i prosto można uzyskać pewność? Wiele rodzin decyduje się na badania DNA zaraz po narodzinach dziecka (można zrobić je od drugiej doby życia) albo jeszcze na etapie ciąży.
Czy badania ojcostwa można zrobić przed porodem?
Jeśli zastanawiasz się, czy badania ojcostwa można zrobić przed porodem, odpowiedź brzmi: tak, test DNA na ojcostwo można zrobić, jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Najwcześniej dostępne badanie genetyczne tego typu jest możliwe od 8 tygodnia ciąży. Wówczas pobiera się krew ciężarnej, a z niej – izoluje nie tylko jej DNA, ale też DNA dziecka, które można porównać z materiałem od potencjalnego ojca. Test na ojcostwo w ciąży można zrobić też od 15 tygodnia ciąży z płynu owodniowego.
Data publikacji: , Aktualizacja: