Badanie DNA na ojcostwo – kiedy dostępne są wyniki?
Badanie DNA na ojcostwo to osiągnięcie medycyny – dzięki analizie kody genetycznego możliwe jest ustalenie pokrewieństwa z wiarygodnością na poziomie 99,9%. Nie ma innej, równie skutecznej metody, dlatego w razie pojawienia się wątpliwości odnośnie tego, kto jest ojcem dziecka, badanie DNA jest najlepszym wyjściem z sytuacji.
Badania DNA – jak wykonuje się test na ojcostwo?
Badania DNA – ile kosztuje badanie?
Badania DNA – kiedy będą wyniki badania?
Badania DNA – czy trzeba się przygotować?
Badania DNA – jak wykonuje się test na ojcostwo?
Test na ojcostwo wykonuje się na podstawie próbek pozyskanych od domniemanego ojca oraz od dziecka. W warunkach laboratoryjnych wyodrębniane jest z nich DNA, które następnie podlega porównaniu. Im więcej markerów genetycznych jest badanych, tym wyższa jest wiarygodność takiej analizy. Pracownicy laboratorium na podstawie porównania kodów genetycznych są w stanie określić, czy dziecko jest biologicznym potomkiem.
Badania DNA – ile kosztuje badanie?
W porównaniu do wielu innych badań genetycznych, test DNA na ojcostwo nie jest drogi. Badanie można wykonać już za 500-700 złotych. Dotyczy to testu wykonywanego na podstawie wymazu z policzka. Każde laboratorium ma własny cennik badań DNA, dlatego nie można z góry oszacować dokładnych kosztów badania. Należy o to zapytać podczas zamawiania badania – dobra analiza powinna uwzględniać w swojej cenie wszystkie koszty.
Badania DNA – kiedy będą wyniki badania?
Na wyniki badania na ojcostwo zazwyczaj oczekuje się 5-10 dni roboczych, czas ten jest uzależniony od tego, jak dużo badań ma do wykonania placówka. Na czas oczekiwania może również wpływać typ próbki przeznaczonej do badania. Kiedy wyniki badania na ojcostwo są dostępne, osoba zlecająca badanie DNA otrzymuje powiadomienie – wystarczy skorzystać z portalu pacjenta na stronie internetowej placówki. Na życzenie możliwe jest otrzymanie wyniku w formie papierowej.
Badania DNA – czy trzeba się przygotować?
Badanie genetyczne na ojcostwo nie wymaga wcześniejszego przygotowania – nie trzeba uważać na spożywane napoje i posiłki, nie ma konieczności zgłaszania się do laboratorium na czczo i z samego rana. Wystarczy umówić się na badanie i przyjść do placówki na pobranie próbki lub pobrać ją samodzielnie w domu o dowolnej porze.
Data publikacji: , Aktualizacja: