Podniesienie alimentów – jak uzyskać więcej pieniędzy?
Wysokość alimentów nie jest niezmienna. Może ona zostać podwyższona po złożeniu odpowiedniego pozwu. Żądanie podniesienia alimentów musi być jednak poparte odpowiednimi argumentami. Jak starać się o podniesienie alimentów? Od czego zacząć? Zobacz poniżej!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Kiedy możliwe jest podwyższenie alimentów?
- Pozew o podniesienie alimentów – argumenty
- Jak złożyć pozew o podwyższenie alimentów?
Kiedy możliwe jest podwyższenie alimentów?
Według Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego podniesienie alimentów możliwe jest w przypadku zmiany stosunków. Co to oznacza w praktyce? Żądać podwyższenia alimentów możemy tylko, jeśli okoliczności ustalenia pierwotnej wysokości alimentów się zmieniły. Jest więc to uzasadnione, jeśli pojawiły się nowe potrzeby dziecka uprawnionego do alimentów lub sytuacja zarobkowa i majątkowa jednego z rodziców się zmieniła [1].
Do podwyższenia kwoty alimentów niezbędne jest spełnienie jeszcze jednego warunku – do owej zmiany okoliczności musi dojść po uprawomocnieniu się pierwszego orzeczenia sądu [1].
Pozew o podniesienie alimentów – argumenty
Jednym z powodów, dla których sąd może podwyższyć wysokość alimentów, jest pojawienie się nowych potrzeb uprawnionego. W takiej sytuacji powodem dla otrzymania wyższego świadczenia alimentacyjnego może być:
- Konieczność dojazdów do szkoły
- Zmiany miejsca zamieszkania przez rozpoczęcie nauki w innym mieście
- Zwiększenie kosztów utrzymania małoletniego np. kosztów wyżywienia czy opłat za mieszkanie
- Choroba lub wypadek, które wymagają nakładów finansowych na leczenie [2]
Zmiana wysokości alimentów może ulec zmianie także na skutek zmiany możliwości majątkowych lub zarobkowych osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny. Jest ono uzasadnione w przypadku:
- Podwyżki
- Zmiany pracy na lepiej płatną
- Otrzymania darowizny
- Wygranej na loterii
- Obniżenie kosztów życia [2]
Jak złożyć pozew o podwyższenie alimentów?
Aby otrzymać wyższe alimenty, należy złożyć pozew do właściwego sądu rejonowego. Ubiegać może się o nie rodzic lub dziecko po ukończeniu 18 roku życia. W takim pozwie znaleźć powinny się dwa elementy:
- Uzasadnienie, czyli wykazanie, że od ostatniego wyroku sądu doszło do zmiany okoliczności
- Wykazanie wartości przedmiotu sporu – jest to kwota, o którą alimenty mają zostać podniesione pomnożona przez 12 miesięcy [2].
Podczas rozprawy konieczne będzie przedstawienie dowodów w postaci dokumentów. W przypadku pojawienia się nowych potrzeb dziecka mogą to być m.in. rachunki, faktury czy umowy. Jeśli przyczyną podwyższenia alimentów jest zmiana sytuacji finansowej drugiego rodzica, to sąd poprosi go o przedłożenie odpowiednich dokumentów, takich jak umowa z pracodawcą czy wyciąg z konta [2].
Źródła:
- https://paulinachebel.pl/jak-podwyzszyc-alimenty-na-dziecko-krok-po-kroku/
- https://adwokat-jaskow.pl/podwyzszenie-alimentow-pozew-argumenty-i-postepowanie-sadowe/
Więcej informacji:
- Jak prawidłowo pobrać próbki?
- Jak zamówić test na ojcostwo?
- Dyskretny test na ojcostwo np. z włosa
- Test na ojcostwo do sądu
- Pewny wynik badania ojcostwa