Jakie są koszty związane z wykonaniem testów na ojcostwo?
Testy na ojcostwo są popularne i łatwo dostępne. Pozwalają na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa i można je wykonywać zarówno po urodzeniu dziecka, jak i jeszcze w okresie trwania ciąży. Testy DNA różnią się między sobą ceną, która zależy od kilku istotnych czynników. Test na ojcostwo koszt to złożona kwestia, którą warto poznać bliżej.
Jaki jest koszt testu na ojcostwo?
Kto pokrywa koszt testu na ojcostwo?
Od czego zależy koszt testu na ojcostwo?
Czy w testach na ojcostwo są ukryte koszty?
Jaki jest koszt testu na ojcostwo?
Testy na ojcostwo nie są bardzo drogie, standardowa cena badania zaczyna się już od 600 – 700 złotych. Wiele zależy jednak od danego laboratorium. Testy wykonywane podczas trwania ciąży są najdroższe, ponieważ kosztują od 2 do nawet 6 tysięcy złotych. Za testy DNA wykonywane na zlecenie sądu należy zapłacić od 1200 do 1800 złotych.
Kto pokrywa koszt testu na ojcostwo?
Koszty testów na ojcostwo zawsze pokrywa zleceniodawca. Dla laboratorium nie ma znaczenia, czy jest to matka dziecka, jego ojciec czy nawet osoby trzecie. W przypadku badania DNA wykonywanego na zlecenie sądu, koszty ponosi zazwyczaj strona przegrana. W wyjątkowych okolicznościach możliwy jest jednak podział kosztów między obie strony – o tym jednak ostatecznie decyduje sąd.
Od czego zależy koszt testu na ojcostwo?
Koszty testu na ojcostwo zależą od wybranego laboratorium, jednak cena jest uzależniona od rodzaju oraz sposobu pobierania próbek. Dużo więcej kosztuje test wykonywany na podstawie badania płynu owodniowego w ciąży, niż po urodzeniu się dziecka, kiedy wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka. Koszt testu może zależeć także od ilości markerów, które są analizowane – najbardziej wiarygodny jest test oparty na badaniu 24 markerów.
Czy w testach na ojcostwo są ukryte koszty?
Zdarza się, że testy DNA zawierają ukryte koszty. Zazwyczaj dotyczy to najtańszych testów – laboratoria mogą doliczać dodatkowe koszty w przypadku odbioru próbek przez kuriera czy wykazania analizy markerów w wyniku, co powinno być standardem. Warto sprawdzać ofertę danego laboratorium i przed skorzystaniem z usługi dokładnie sprawdzić, czy oferta uwzględnia wszystkie koszta.
Data publikacji: , Aktualizacja: