Badania na ojcostwo – o czym warto wiedzieć
Badania na ojcostwo, pozwalają prawie w 100% potwierdzić ojcostwo lub jemu zaprzeczyć. Ich wykonanie jest całkowicie nieinwazyjne i niebolesne. Testy są bezpieczne i mogą znacznie pomóc w wielu sytuacjach.
Kiedy badania na ojcostwo są pewne?
Czy badania na ojcostwo można zrobić w ciąży?
Ile kosztują badania na ojcostwo?
Jak wybrać badania na ojcostwo?
Kiedy badania na ojcostwo są pewne?
Sprawdzone testy na ojcostwo, mogą potwierdzić ojcostwo niemal w 100%. Jednak, aby mieć pewność co do wyników, koniecznie trzeba przestrzegać określonych procedur. Laboratorium, w którym odbywają się badania ojcostwa, powinno posiadać wymagane certyfikaty i mieć doświadczenie w tego typu testach.
Czy badania na ojcostwo można zrobić w ciąży?
Badanie na ojcostwo można także przeprowadzić w trakcie trwania ciąży. Jest ono całkowicie bezpieczne dla dziecka i pozwala na uzyskanie pewnych wyników. Wystarczy pobrać krew od matki i porównać obecne w niej DNA dziecka z DNA potencjalnego ojca. Można także pobrać inny materiał genetyczny, pochodzący z okolic płodu. Dzięki takiej możliwości, matka może w spokoju doczekać porodu, bez strachu o to, kto jest biologicznym ojcem jej dziecka.
Ile kosztują badania na ojcostwo?
Koszt badań na ojcostwo może być bardzo różny. Zależy on od wielu czynników. W Internecie można znaleźć oferty badań za kilkaset złotych lub za kilka tysięcy. Zbyt niska cena, powinna jednak wzbudzić czujność. Warto zapłacić raz trochę więcej i mieć całkowitą pewność co do wyników, niż powtarzać je ponownie. Nie ma możliwości refundowania testów przez NFZ.
Jak wybrać badania na ojcostwo?
Decydując się na przeprowadzenie badania DNA, trzeba wybrać dobre laboratorium, dzięki któremu można uzyskać rzetelne i pewne wyniki. Zwykle cena testów na ojcostwo, w takim miejscu, jest dość wysoka. Warto upewnić się, czy laboratorium posiada Akredytację Polskiego Centrum Akredytacji PCA oraz certyfikaty, które potwierdzają prowadzenie badań genetycznych na najwyższym poziomie. Istotne jest także, to czy dana placówka, wykonuje testy genetyczne w oparciu o analizę 24 markerów DNA oraz czy dokonuje analizy dwa razy. Jeżeli spełnia ono te wymagania, można mieć pewność, że wynik badań będzie prawidłowy.
Data publikacji: , Aktualizacja: