Czy karmienie piersią wpływa na wynik testu na ojcostwo?
Testy na ojcostwo wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia pokrewieństwa dwóch badanych osób. Próbki do badań można pozyskać od bardzo małych dzieci, nawet takich, które są jeszcze karmione piersią. Czy karmienie ma wpływ na wiarygodność wyniku badania DNA w kierunku ojcostwa? Odpowiadamy na to pytanie!
Test na ojcostwo a karmienie piersią – tego dowiesz się z artykułu:
- Czy karmienie piersią wpływa na wynik testu na ojcostwo?
- Czy da się sfałszować wynik badania na ojcostwo?
- Jakie próbki można pobrać od małego dziecka?
Czy karmienie piersią wpływa na wynik testu na ojcostwo?
Podczas karmienia piersią małego dziecka DNA matki może się znaleźć w jego jamie ustnej. Nie ma to jednak wpływu na wiarygodność wyniku testu DNA na ojcostwo.
Jeśli wymaz z policzka został pobrany zaraz po karmieniu, laboratorium może wykryć w próbce mieszaninę DNA. W takiej sytuacji nie wykonuje ono analizy, tylko zaleca ponowne pobranie próbki – tak, by było w niej obecne DNA tylko i wyłącznie jednej osoby.
Ciekawy artykuł: Czy można palić papierosy przed testem na ojcostwo?
Czy da się sfałszować wynik badania na ojcostwo?
Czy czynniki takie jak palenie papierosów lub choroba mają wpływ na wynik testu DNA? Analizowane w teście na ojcostwo fragmenty DNA w naszym ciele są niezmienne – bez względu na czynniki zewnętrzne.
Wszelkie więc zanieczyszczania jamy ustnej, np. poprzez picie, jedzenie lub palenie papierosów, nie mają wpływu na wynik testu na ojcostwo. Jeśli przed pobraniem wymazu z policzka badana osoba nie zastosuje się do wskazówek laboratorium, może być jedynie konieczne ponowne pobranie próbki.
Na wiarygodność wyniku badania na ojcostwo nie mają wpływu także:
- przebyta ciąża,
- infekcja,
- używki,
- choroba,
- zażywane leki.
Jak pobrać próbki do testu na ojcostwo u małego dziecka?
Test na ojcostwo jest szybki, prosty i bezbolesny. Wykonuje się go na podstawie próbki z DNA – na przykład wymazu z policzka dwóch badanych osób. Aby pobrać próbkę DNA u małego dziecka, wystarczy skorzystać ze specjalnego zestawu do pobrań i dyskretnie wykonać wymaz patyczkiem (w trakcie zabawy lub w czasie, gdy maluch śpi).
Możliwe jest także wykonanie badania DNA na ojcostwo na podstawie dostarczonych przedmiotów użytku osobistego, np. smoczka, chusteczki higienicznej lub czapeczki. To tzw. mikroślady – na każdym z tych przedmiotów znajduje się takie samo DNA, które można poddać analizie.
To może Cię zainteresować: Czy alkohol może wpłynąć na wynik testu na ojcostwo?
Data publikacji: , Aktualizacja: