Czy test na ojcostwo boli?
Wiele osób – szczególnie tych, które badają małe dzieci – zastanawia się, czy test na ojcostwo boli. Badanie DNA tego rodzaju wykonywane jest na wymazach z policzka albo próbkach dyskretnych (np. smoczek, szczoteczka do zębów, włosy). Jest zatem zupełnie bezbolesne i bezpieczne bez względu na wiek badanej osoby.
Tego dowiesz się z artykułu:
Czy test na ojcostwo boli?
Test na ojcostwo po narodzinach dziecka jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Do wydania jednoznacznego wyniku w zupełności wystarczą wymazy z policzka lub próbki dyskretne, np. butelka, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa.
Nie ma potrzeby pobierania krwi, co dla małego dziecka mogłoby być nieprzyjemne. Badanie na ojcostwo można więc wykonać nawet u maleństwa – od drugiej doby życia.
Ciekawy artykuł: Czy można zrobić test DNA z włosa? ➡ Sprawdź!
Na czym polega pobranie wymazów z policzka?
Wymazy z policzka to bardzo łatwe do pobrania próbki do testu genetycznego, które jednocześnie świetnie się przechowują i są bardzo dobrym nośnikiem DNA. Z powodzeniem można pobrać je samodzielnie w domu, korzystając z załączonej do zestawu instrukcji. Istnieje również możliwość pobrania wymazów w przychodni lub w domu przez pielęgniarkę.
Pobranie wymazów z policzka do testu DNA na ojcostwo polega na potarciu wymazówką (patyczkiem przypominającym patyczek kosmetyczny z bawełnianą główką) wewnętrznej strony policzka. Jedną wymazówką pociera się policzek lewy, a drugą – prawy. Całość trwa kilkadziesiąt sekund. Wielu rodziców pobiera takie wymazy od dzieci nawet podczas snu.
To może Cię zainteresować: Jak prawidłowo pobrać próbki?
Jak pobrać próbki dyskretne?
Próbki dyskretne, czyli np. włosy z cebulkami, maszynka do golenia, smoczek, butelka po napoju, kubek, są równie pewne jak wymazy z policzka. Ich pobranie również jest bezbolesne. Wystarczy zebrać materiały np. przez chusteczkę i spakować każdy osobno do czystej papierowej koperty. Kopertę należy opisać, np. „dziecko”, „ojciec”. Warto pamiętać, aby nie pakować próbek dyskretnych do foliowych woreczków, ponieważ mogłyby zapleśnieć.
Data publikacji: , Aktualizacja: