Badania DNA – od czego zależy ich cena?
Aby potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo, najlepiej wykonać badania DNA na ojcostwo. W zależności od rodzaju, pozwalają one również m.in. na diagnozę chorób genetycznych czy ocenę pojawienia się konkretnego schorzenia w przyszłości. Jednak wiele osób obawia się, że cena takich testów genetycznych okaże się zbyt wysoka. Czy rzeczywiście tak jest? Ile trzeba zapłacić za badania DNA i od czego to zależy?
Co wpływa na cenę badania DNA?
Ile kosztują badania DNA?
Czy w cenie badań DNA są ukryte koszty?
Skąd wynikają różnice w cenie badań DNA?
Co wpływa na cenę badania DNA?
To, co wpływa na cenę badania DNA, to przede wszystkim ich rodzaj. Duże znaczenie ma to, jaki jest zakres poddawanych analizie genów czy zmian genetycznych, jak również wykorzystywana w tym celu metoda. Trzeba wziąć pod uwagę to, jaki test chcemy wykonać. Cena za badania na ojcostwo będzie inna niż cena za badania medyczne, przykładowo na nietolerancje pokarmowe, po poronieniu czy dla par starających się o dziecko.
Ile kosztują badania DNA?
Ile kosztują badania DNA? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Są testy, za które płaci się jedynie kilkaset złotych, a także takie, których cena wynosi kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Cennik ustala indywidualnie laboratorium, które przebada pobrane na miejscu czy dostarczone samodzielnie przez nas próbki.
Czy w cenie badań DNA są ukryte koszty?
Zanim zdecydujemy się na wykonanie testu na ojcostwo, musimy sprawdzić, czy w cenie badań DNA są ukryte koszty. Czasami konieczne jest np. poniesienie opłaty za zestaw do pobrania próbek, a nawet dostarczenie pobranego materiału genetycznego za pośrednictwem kuriera (jeżeli zdecydujemy się na pobranie go w domu). Ukryte koszty sprawiają, że ostateczna cena testu na ojcostwo nie jest już tak korzystna, jak początkowo sądziliśmy. Dlatego należy dokładnie przeanalizować cennik wybranego laboratorium.
Skąd wynikają różnice w cenie badań DNA?
Skąd wynikają różnice w cenie badań DNA? Niektóre testy przeprowadzane są tańszymi technikami, np. w oparciu o PCR, a ponadto obejmują swoim zakresem niewielką liczbę genów lub mutacji. Im bardziej skomplikowane jest badanie, tym więcej trzeba za nie zapłacić. Niemniej jednak często jest to jedyny sposób na to, aby skrócić czas diagnostyki czy ostatecznie potwierdzić ojcostwo. Testy DNA na ojcostwo są bezbolesne i bezinwazyjne, a wykonując je w odpowiednim laboratorium, można być całkowicie pewnym wyniku.
Data publikacji: , Aktualizacja: