Badanie historii rodziny – jak sprawdzić czy jesteśmy rodziną?
W wielu rodzinach po latach na jaw wychodzą różne zaskakujące fakty. Od zawsze byliście przekonani, że łączy Was relacja pokrewieństwa jednak od jakiegoś czasu zaczęły się pojawiać wątpliwości? A może spotykacie na swojej drodze obcą osobę, która twierdzi, że należy do Twojej rodziny? Mamy rozwiązanie na tego typu sytuacje. Badanie historii rodziny raz na zawsze rozwieje Twoje wątpliwości. Dowiedz się więcej.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Badanie historii rodziny – wykonaj proste badanie genetyczne
- Jak sprawdzić przeszłość rodziny – inne sposoby
- Gdzie wykonam badanie historii rodziny?
Badanie historii rodziny – wykonaj proste badanie genetyczne
Test pokrewieństwa, czasem określany jako badanie historii rodziny to sposób na to, aby uzyskać pewną i jednoznaczną informację, czy badane wspólnie osoby są ze sobą spokrewnione. W zależności od płci osób uczestniczących w badaniu, można je wykonać na trzy różne sposoby. Są to:
Badanie chromosomu X – w przypadku, gdy chcemy sprawdzić relację pokrewieństwa pomiędzy kobietami np. relacje wnuczka-babcia, siostra-siostra, bądź sprawdzenie, czy dwie kobiety posiadają wspólną matkę.
Badanie chromosomu Y – w tym miejscu badamy osoby spokrewnione ze sobą w linii męskiej, a więc relacje wnuk-dziadek, brat-brat, wujek-bratanek i inne.
Analiza statystyczna – w tym wariancie badane są osoby o różnych płciach [1].
Niezależnie od metody, do badania można dostarczyć dowolne próbki – wymazy z policzka albo materiały dyskretne takie jak np. włosy z cebulkami, paznokcie, niedopałki papierosa, maszynka do golenia, szczoteczka, pasek z glukometru i wiele innych. Wynik badania dostępny jest po około kilkunastu dniach roboczych. Każdy z wyników bada dwie hipotezy – zakładającą występowanie relacji pokrewieństwa oraz drugą, wykluczającą.
Jak sprawdzić przeszłość rodziny – inne sposoby
Chęć sprawdzenia przeszłości rodziny czasem pojawia się z czystej ciekawości, innym razem idą za to wyraźne przesłanki np. podejrzenie, że wcale nie należymy do danej rodziny. Niezależnie od naszych motywacji dostępnych jest kilka sposobów na to, aby uzyskać cenne informacje dot. naszych przodków.
Na początek można zacząć od prostych metod takich jak np. rozmowy ze starszymi członkami rodziny, przegląd rodzinnego albumu, pamiątek bądź innych dostępnych dokumentów.
Skarbnicą wiedzy na temat naszych przodków z pewnością będą urzędy, czy kancelarie parafialne. Odkryć możemy tam dokumenty, w których zapisane są m.in. daty urodzenia, śmierci czy zawarcia małżeństwa. Tego typu rejestry mogą nam także sporo powiedzieć o miejscu zamieszkania naszych przodków [2].
Te sposoby również pozwolą Ci uzyskać interesujące informacje, jednak tylko badanie DNA da Ci niezaprzeczalny dowód na to, czy jesteś spokrewniony z innym krewnym. Dokumenty można sfałszować, mogą się do nich wkraść różne błędy, natomiast informacja genetyczna zawarta w naszym DNA jest nie do podważenia.
Gdzie wykonam badanie historii rodziny?
Badanie historii rodziny umówisz za pomocą poniższego formularza umówienia badania [dostępnego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu], wybierz badanie pokrewieństwa, termin wizyty oraz przychodnię, w której chcesz wykonać badanie. Następnie czekaj na kontakt z konsultantem – staramy się oddzwaniać jeszcze w tym samym dniu roboczym.
Źródła:
[1] https://genlab.pl/badania-dna/test-dna-na-pokrewienstwo/ [2] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C33718%2Chistoryk-wlasciwie-kazdy-moze-zbadac-genealogie-swojej-rodziny.html Data publikacji: , Aktualizacja: