Czy badanie na ojcostwo jest bezpieczne?
Zdecydowanie TAK! Badanie na ojcostwo jest badaniem w 100% bezpiecznym dla wszystkich uczestniczących w nim osób. Mało tego, test DNA na ojcostwo poza tym, że jest całkowicie bezpieczny jest też bezbolesny i łatwy w wykonaniu. Właśnie dlatego próbki do takiego badania DNA można pozyskać już w drugiej dobie życia dziecka, a nawet jeszcze w czasie ciąży.
Badanie na ojcostwo można wykonać z wymazu z policzka
Wystarczy wsadzić dziecku do buzi patyczek zakończony bawełnianą główką (jest on bardzo podobny do patyczka do czyszczenia uszu ) i potrzeć kilka razy o wewnętrzną ścianę policzka. Dziecko nie poczuje w tym momencie żadnego dyskomfortu, a my możemy być spokojni o jego bezpieczeństwo.
Samo pobranie materiału z błony śluzowej policzka, z którego wykonuje się badanie na ojcostwo nie trwa dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Jeśli mamy jednak obawy, że dziecko mogłoby stresować się pobraniem wymazu, możemy je przeprowadzić podczas snu, albo bawiąc się z dzieckiem np. w dentystę.
Dobrym rozwiązaniem jest też wykonanie testu na podstawie innych próbek niż wymaz z policzka. Badanie na ojcostwo można bowiem zrobić wykorzystując dowolny materiał, w którym znajdują się ślady biologiczne danej osoby.
W przypadku dziecka może to być np. kilka sztuk włosów wyrwanych razem z cebulką, jego szczoteczka do zębów, kubeczek, gryzak, smoczek od butelki, a nawet nadmuchiwany przez dziecko balonik czy kawałek wafelka, które jadło. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej. Pewne badanie ojcostwa da się wykonać też np. z niedopałka papierosa, chusteczki z katarem czy zużytej prezerwatywy.
Wykorzystanie wszystkich tych przedmiotów w testach na ojcostwo jest możliwe dzięki temu, że znajdujący się na nich materiał genetyczny jest wszędzie taki sam (oczywiście jeśli pochodzą one od jednej osoby). Nie jest więc istotne, czy badanie na ojcostwo zostanie przeprowadzone z wymazu z policzka, czy ze zużytej chusteczki higienicznej, bo wynik analizy i tak będzie identyczny.
Badanie na ojcostwo bezpieczne również w czasie ciąży
Obecnie można je wykonać z krwi matki, nie ingerując tym samym w otoczenie dziecka. Taki test na ojcostwo w ciąży jest dostępny już we wczesnej ciąży – po skończonym 8 tygodniu. Ponadto daje tak samo pewny wynik jak badanie wykonane już po porodzie. Laboratorium wydziela z krwi przyszłej mamy DNA dziecka, które pływa w niej w niewielkich ilościach od mniej więcej 4 tygodnia ciąży. Następnie porównuje to DNA z DNA potencjalnego ojca i na tej podstawie wydaje wynik jednoznacznie potwierdzający lub wykluczający ojcostwo.
Poczytaj więcej: Na czym polega test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?
Badanie na ojcostwo w ciąży da się również wykonać z otaczającego dziecko płynu owodniowego. To badanie również może być w pełni bezpieczne, jeśli próbkę pobiera doświadczony lekarz, który cały czas kontroluje jego przebieg przy pomocy aparatu do USG.
Data publikacji: , Aktualizacja: