Jak badanie ojcostwa wpływa na relację w rodzinie?
Więź między ojcem a dzieckiem jest silniejsza, jeśli mężczyzna ma pewność co do swojego ojcostwa. Taki ojciec z większym zapałem sprawuje też opiekę nad dzieckiem i decyduje o najważniejszych sprawach związanych z jego wychowaniem.
Czasem wkrada się jednak wątpliwość: czy to dziecko jest faktycznie moim dzieckiem? Właśnie w takich momentach wielu mężczyzn sięga po badanie na ojcostwo – badanie, które raz na zawsze ma uwolnić ich od tych wątpliwości.
Badanie ojcostwa – jak niepewność co do ojcostwa odbija się na rodzinie
Niepewność mężczyzny co do biologicznego pokrewieństwa z dzieckiem może spowodować, że zaufanie jakim mężczyzna darzy swoją partnerkę zostanie zachwiane. Bez zaufania, a więc wartości, która jest przecież fundamentem każdego związku, relacja łącząca mężczyznę i kobietę niestety może nie przetrwać. Nie mając w ręku dowodu, który jednoznacznie mówiłby: „tak to Ty jesteś ojcem”, mężczyźnie trudno jest też nawiązać z dzieckiem emocjonalną więź. Test ojcostwa ma mu tych dowodów dostarczyć.
Badanie ojcostwa – skutecznym lekarstwem na rodzinne kryzysy?
Choć trudno to sobie wyobrazić, niejednemu mężczyźnie badanie ojcostwa pomogło uratować związek. Dostając do ręki niepodważalny dowód swojego ojcostwa, w postaci wyniku testu DNA, wielu mężczyzn odzyskuje zaufanie do partnerki i darzy jeszcze większym szacunkiem niż wcześniej.
Badanie ojcostwa stwarza również okazję do tego, aby para wyjaśniła sobie sprawy, o których do tej pory każda ze stron nie miała odwagi porozmawiać. Zmienia się również stosunek mężczyzny do dziecka. Wiedząc o istniejącym pokrewieństwie, mężczyzna jest bardziej zmotywowany do opieki nad dzieckiem, aktywniej uczestniczy w jego życiu, stając się dzięki temu lepszym rodzicem.
Każdy mężczyzna wykonujący badanie ojcostwa, musi brać jednak po uwagę, że test DNA na ojcostwo może wykluczyć jego ojcostwo.
Badanie ojcostwa – a co jeśli mężczyzna okaże się nie być biologicznym ojcem?
Wykluczenie ojcostwa bywa dla mężczyzny trudnym i bolesnym doświadczeniem. Nie musi jednak oznaczać rozpadu rodziny. Mężczyzna często decyduje się jednak zostać przy dziecku – nawet jeśli wie, że nie łączy go z nim biologiczne pokrewieństwo.
Najczęściej dzieje się tak np. wtedy, gdy mężczyzna decyduje się na badanie DNA na ojcostwo dopiero po latach. Więź, która wytworzyła się przez ten czas między nim a dzieckiem trudno jest przekreślić w ciągu jednej chwili.
Data publikacji: , Aktualizacja: