Kto może wykonać badania na ojcostwo?
Badania na ojcostwo są coraz popularniejszą formą potwierdzania lub wykluczania ojcostwa, wykorzystywanego zarówno do celów prywatnych, jak i sądowych. Analiza DNA jest stosunkowo tania i nie muszą jej wykonywać rodzice dziecka – dzięki temu dostęp do badań DNA jest naprawdę prosty. Laboratoria genetyczne starają się przyciągać do siebie klientów, oferując konkurencyjne ceny badań.
Jakie próbki są najlepsze do badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo można wykonać przebywając za granicą?
Czy badania na ojcostwo mogą się mylić?
Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie badań na ojcostwo?
Jakie próbki są najlepsze do badania na ojcostwo?
Badania na ojcostwo zazwyczaj przeprowadza się na podstawie wymazu pobranego z wewnętrznej strony policzka dziecka oraz domniemanego ojca. Takie próbki można pozyskać samodzielnie i dlatego laboratoria preferują próbki z wymazów. Możliwe jest również przeprowadzanie badań DNA przy wykorzystaniu mikrośladów, czyli materiały genetycznego zgromadzonego na przedmiotach codziennego użytku – szczotce do włosów, szczoteczce do zębów czy maszynce do golenia.
Czy badania na ojcostwo można wykonać przebywając za granicą?
Badania DNA na ojcostwo można wykonywać nawet jeśli klient zlecający badanie ojcostwa przebywa za granicą. Większość laboratoriów dopuszcza możliwość przesyłania próbek przy pomocy kuriera. Zestaw pobraniowy zostaje przekazany klientowi również za pomocą kuriera. Dzięki temu nie ma znaczenia, skąd zostaną odesłane próbki.
Czy badania na ojcostwo mogą się mylić?
Wiarygodność testów na ojcostwo wynosi 99,9% w przypadku potwierdzania ojcostwa oraz 100% dla jego zaprzeczenia, dlatego też skala błędu jest praktycznie żadna. Dotyczy to badań przeprowadzających analizę 24 markerów DNA. Wynik badania jest wiarygodny, dlatego też jest uznawany za dowód w sprawach sądowych. Ważne jednak, by analiza została przeprowadzona przez renomowane laboratorium.
Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie badań na ojcostwo?
Badania ojcostwa mogą zlecić dziadkowie dziecka, dla laboratorium nie ma znaczenia, kto jest zleceniodawcą badań. Muszą oni jednak dysponować próbką pobraną zarówno od dziecka, jak i domniemanego ojca. Nie ma znaczenia, czy będzie to wymaz z policzka, czy tzw. mikroślady.
Data publikacji: , Aktualizacja: