Czym są mikroślady?
Mikroślady mogą posłużyć do analizy DNA i pomóc określić stopień pokrewieństwa między badanymi osobami. Podpowiadamy, czym są mikroślady oraz jak wykorzystać próbki dyskretne do badań na ojcostwo! Dowiedz się więcej o próbkach dyskretnych wykorzystywanych do badań na ojcostwo i nie tylko.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czym są mikroślady?
- Jakie mikroślady wykorzystuje się do badań genetycznych?
- Czy wynik badania DNA na podstawie mikrośladu jest pewny?
- Jak zabezpieczyć próbkę w postaci mikrośladu?
Czym są mikroślady?
Mikroślady to drobne próbki, które można wykorzystać do badań. W badaniach ojcostwa i pokrewieństwa przydatne są wszystkie, nawet najmniejsze ślady pochodzące od danej osoby – byleby tylko zawierały one materiał genetyczny, który będzie można wyizolować w warunkach laboratoryjnych.
Ciekawy artykuł: Czy można zrobić test na ojcostwo online?
Jakie mikroślady wykorzystuje się do badań genetycznych?
Mikroślady, z których można wyizolować DNA do badań, to przedmioty codziennego użytku, takie jak np. szczoteczka do mycia zębów, maszynka do golenia czy zużyta podpaska. Do badań DNA na ojcostwo i pokrewieństwo można wykorzystać także wyrwane włosy z cebulkami oraz resztki jedzenia (np. fragment nadgryzionego ciastka lub guma do żucia). DNA można pobrać nawet z takich mikrośladów jak plamy krwi na chusteczce lub niedopałek papierosa!
Czy wynik badania DNA na podstawie mikrośladu jest pewny?
Wynik badania DNA na podstawie mikrośladu jest tak samo pewny, jak w przypadku wymazu z policzka danej osoby. DNA w całym naszym organizmie jest takie samo, dlatego jeśli mamy pewność, że przedmiot należy do danej osoby, można go wykorzystać jako mikroślad. Nie mają znaczenia również takie czynniki jak np. choroba, wiek, ciąża, infekcja czy stosowane używki.
Jak zabezpieczyć próbkę w postaci mikrośladu?
Aby można było wysłać mikroślad do analizy laboratoryjnej, należy taką próbkę odpowiednio zabezpieczyć. Ważne jest, by nie używać w tym celu foliowych woreczków (ze względu na ryzyko zapleśnięcia). Mikroślady najlepiej pobrać, korzystając z jednorazowych rękawiczek lub przez chusteczkę, a następnie zapakować próbki (każdą osobno) do papierowych czystych kopert.
Po opisaniu kopert (danymi osobowymi lub anonimowo, np. „próbka 1”, „próbka 2”) można wysłać je do laboratorium.
Poczytaj też: