Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?
Do testu na ojcostwo możesz z powodzeniem przekazać dowolne materiały z DNA. Nadają się więc wymazy z policzka pobrane na wymazówki z zamówionego zestawu lub zwykłe patyczki kosmetyczne, a także różnego rodzaju próbki dyskretne (np. maszynka do golenia, smoczek, włosy z cebulkami). Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo? Czy mogą się zniszczyć?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?
- Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?
- Jak przechowywać próbki do testu na ojcostwo?
Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?
Próbki zebrane do testu na ojcostwo nie mają określonego terminu przydatności. Doświadczone laboratorium jest w stanie zbadać nawet kilkudziesięcioletnie próbki. Trzeba jednak pamiętać, że muszą być one dobrze zachowane, a DNA nie może być zdegradowane.
Częściowo można zapobiec temu, odpowiednio zabezpieczając i przechowując zebrane materiały. Warto mieć jednak na uwadze, że DNA to materiał biologiczny i nie ma 100% gwarancji, że każda próbka będzie nadawała się do testu genetycznego. Najlepiej wybrać więc badanie z gwarancją na próbki, które pozwoli wysłać kolejne bezpłatnie.
Zalecamy, aby zebrane próbki wysłać w ciągu 3-5 dni do laboratorium. Jeśli nie ma takiej możliwości, przechowywanie i transport nie wpłyną na nie negatywnie (jeśli są dobrze przechowywane). Badaliśmy nawet 30-letnie próbki.
Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?
Do badania na ojcostwo możesz przekazać między innymi:
- wymazy z policzka (pobrane na patyczki z zestawu lub patyczki kosmetyczne),
- smoczek/gryzaczek,
- gumki z pampersa,
- włosy z cebulkami (min. 5 sztuk),
- paznokcie,
- chusteczkę z katarem/plamą krwi/innymi wydzielinami,
- podpaskę/wkładkę,
- maszynkę do golenia,
- szczoteczkę do zębów,
- kubek/szklankę/kieliszek,
- butelkę/puszkę,
- patyczek z loda/lizaka.
Jak przechowywać próbki do testu na ojcostwo?
Wszystkie próbki przechowuj w temperaturze pokojowej w zacienionym miejscu, np. szafce czy szufladzie. Zrezygnuj z lodówki czy innych chłodnych lub wilgotnych miejsc. Sposób spakowania próbki zależy od jej rodzaju.
⏩ Wymazy z policzka: jeśli są pobrane na patyczki z zestawu, schowaj je po prostu do papierka i kartonika, z których zostały wyjęte. Następnie opisz kartonik danymi badanej osoby. Wymazy na patyczki spakuj jak próbki dyskretne.
⏩ Próbki dyskretne: spakuj każdą osobno do czystej papierowej koperty i opisz danymi badanej osoby. Możesz skorzystać też z kartonika, np. jeśli jest to próbka, która mogłaby się stłuc. Ważne, aby próbki nie były spakowane do woreczka foliowego/plastikowego pudełka (tam mogłyby zapleśnieć).
To może Cię zainteresować: Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce? Sprawdź ✅
Data publikacji: , Aktualizacja: