Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo? Pytanie to zadają sobie kobiety, które nie mają pewności, kto jest ojcem ich dziecka. Od lat wiadomo, że badania DNA na ojcostwo można wykonać po narodzinach dziecka. Jednak współczesna nauka i technologia daje taką możliwość już podczas ciąży!

Tego dowiesz się z artykułu:

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo? Badanie od 8 tygodnia ciąży

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo? Badanie od 10 tygodnia ciąży

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo? Badanie od 15 tygodnia ciąży

Test na ojcostwo można przeprowadzić w każdym momencie, w którym pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do ojcostwa mężczyzny. Badania genetyczne są niezależne od wieku osoby badanej, dlatego ich realizacja jest możliwa, zarówno u noworodka, kilkunastolatka, jak i dorosłego – wynik testu ojcostwa będzie zawsze taki sam [1].

Jednak, gdy rozterki kobiety pojawiają się bardzo wcześnie, idealnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie testu na ojcostwo w ciąży! Jego wynik daje taką samą pewność jak badania po narodzinach dziecka, więc kobieta już na tak wczesnym etapie może zyskać spokój, uwolnić się od stresu i lepiej przygotować się do przyjścia malucha na świat.

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo? Możliwe są badania już od 8 i 15 tygodnia ciąży!

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo? Badanie od 8 tygodnia ciąży

Test od 8 tygodnia ciąży jest najwcześniej dostępnym badaniem ojcostwa na świecie. Przeprowadza się go na podstawie krwi matki (metoda ta pozwala na wyizolowanie DNA dziecka) i wymazu z policzka od domniemanego ojca. Pobranie próbek odbywa się szybko i komfortowo, a czas oczekiwania na wynik to około 10-15 dni roboczych [2].

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo? Badanie od 10 tygodnia ciąży

Badanie na ojcostwo w ciąży od 10 tygodnia wykonywane jest w oparciu o identyczną metodę, jak badanie przeprowadzane już w skończonym 8 tygodniu. Na czym więc polega różnica? W badaniu od 10 tygodnia – dodatkowo bezpłatnie wykonywany jest test NIFTY. Badanie NIFTY polega na badaniu nienarodzonego dziecka pod kątem występowania u niego wad genetycznych. Zakres badania obejmuje aż 70 chorób genetycznych. W przypadku badania na ojcostwo w ciąży od 10 tygodnia wynik wydawany jest na dwóch dokumentach. Pierwszy z nich informujący o wyniku przeprowadzonego badania na ojcostwo wydawany jest od 10 do 15 dni roboczych. Drugi dokument zawiera informacje dotyczące zdrowia dziecka uzyskane dzięki badaniu NIFTY. Wynik tego badania wydawany jest średnio od 3 do 7 dni roboczych.

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo? Badanie od 15 tygodnia ciąży

Test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży realizowany jest na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek pochodzących od rodziców. Specjalista podczas badań prenatalnych pobiera próbkę płynu owodniowego, a od rodziców wystarczy dowolna próbka, wymaz z policzka lub mikroślad np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, czy wymaz z policzka [2].

Sposób, w jaki przeprowadza się test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży, pozwala nie tylko na uzyskanie pewności co do ojcostwa, ale również zbadanie dziecka pod kątem najpopularniejszych wad genetycznych.

Wynik badania na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego dostępny jest w ciągu 5-10 dni roboczych od momentu rozpoczęcia analiz w laboratorium. Istnieje również możliwość przyspieszenia badania do 48h! Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo? By zyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa zaleca się go wykonać już w ciąży! Wynik badania pozwoli unormować zarówno sytuację emocjonalną, jak i prawną całej rodziny.

Źródła:

  1. https://pewnytato.pl/czy-mozna-zrobic-test-na-ojcostwo-po-latach/
  2. https://www.testdna.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/

Test na ojcostwo w ciąży – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży? Czy można zrobić test na ojcostwo bez zgody matki? Kiedy można zrobić test na ojcostwo? Między innymi na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w tym artykule. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu

💵 Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Testy na ojcostwo w ciąży kosztują od 2 tys. do około 7 tys. złotych. Więcej informacji znajdziesz w cenniku.

🧬 Czy w ciąży można ustalić ojcostwo?

W Geneticus ustalisz ojcostwo już na etapie ciąży. Dostępne są dwa badania – od 8 i 15 tygodnia ciąży. Różnią się one m.in. rodzajem próbek, które wykorzystywane są w analizach, ceną, czasem oczekiwania itp. Więcej o badaniu ojcostwa w ciąży —> klik 

⏱ Kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży zrobisz już od 8 tygodnia ciąży.

📞 Jak zamówić test na ojcostwo w ciąży?

💻 On-line przez sklep internetowywybierz badanie

Telefonicznie 575 347 0867 dni w tygodniu!

📨 Mailowo: kontakt@geneticus.pl

👥 Na dyskretnym czacienapisz

🧏‍♀️ Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny?

Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży jest pewny i bezpieczny. Od matki pobierana jest krew jak w przypadku standardowej morfologii, natomiast od ojca – wymaz z policzka. Obie próbki można pobrać w sposób prosty i bezbolesny

Test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży wykonywany jest na podstawie płynu owodniowego. Pobranie płynu odbywa się za pomocą cienkiej jak włos igły, a ilość pobieranego płynu owodniowego to zaledwie 1-2 ml. Dlatego mogą Państwo czuć się spokojnie – badanie realizowane jest przez specjalistę i daje niemal 100% bezpieczeństwo. Natomiast od rodziców do badań przyjmowane są dowolne próbki – wymazy z policzka lub próbki dyskretne.

✅ Czy test na ojcostwo w ciąży jest wiarygodny?

Test na ojcostwo w ciąży to najbardziej wiarygodny sposób na ustalenie ojcostwa przed narodzinami. Żadna inna metoda nie jest w stanie dostarczyć tak pewnej i jednoznacznej informacji jak wynik testu na ojcostwo. W Geneticus wydajemy wynik potwierdzający ojcostwo z najwyższym możliwym prawdopodobieństwem!

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: