Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?
Często można spotkać się z myśleniem, że nie warto robić badania ojcostwa przed rozprawą w sądzie. Wiele osób podejrzewa, że jeśli zostaną zlecone przez sąd, nie będzie trzeba za nie po prostu płacić. To nieprawda. Zatem kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?
- Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?
- Czy można zrobić test na ojcostwo za darmo?
- Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?
Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?
„Poczekam, aż sąd zleci badania na ojcostwo. Wtedy nie będzie trzeba za nie płacić. A w końcu koszt testu na ojcostwo jest wysoki” – tak myśli wiele osób. Tymczasem za badania DNA zlecone przez sąd płacą strony postępowania. Najczęściej będzie to strona przegrana, jednak sędzia może ustalić inny podział kosztów.
Co więcej: Jeśli sąd zleci badania genetyczne, najpewniej zrobi to w zakładzie medycyny sądowej za dużo większą kwotę niż w przypadku laboratoriów prywatnych. Cena testu na ojcostwo będzie więc wyższa, może wynosić nawet 2000-2500 złotych.
Zleć badanie sądowe online i zaoszczędź nawet do tysiąca złotych!
Sądowy test na ojcostwo możesz umówić przez internet! Wystarczy wypełnić specjalny formularz online dostępny poniżej! Specjalista oddzwoni i pomoże zarezerwować wybrany termin badania, a także udzieli odpowiedzi na wszelkie zadane pytania.
Czy można zrobić test na ojcostwo za darmo?
W bardzo rzadkich przypadkach sąd może zadecydować o przeniesieniu kosztów testu na ojcostwo na Skarb Państwa. Takie sytuacje zdarzają się jednak naprawdę rzadko – np. wtedy, gdy dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym.
Nie ma również możliwości zrobienia testu ojcostwa na NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko badania medyczne, czyli takie, których celem jest postawienie diagnozy lub leczenie. Test na ojcostwo nie jest tego rodzaju badaniem.
Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?
Na rozprawę w sądzie warto stawić się już z gotowym wynikiem badania na ojcostwo. To pozwala przede wszystkim:
- oszczędzić czas – być może uda się rozwiązać sprawę już na jednej rozprawie. Jeśli sąd nie będzie miał dowodu w postaci wyniku badania DNA, najpewniej wykorzysta zdjęcia, smsy, zeznania świadków i inne dowody. A to sprawi, że będzie trzeba większej liczby rozpraw, a to trwa.
- oszczędzić pieniądze – jak już wspomniano, jeżeli to sąd zleci badanie ojcostwa, będzie ono prawdopodobnie dużo droższe. Ponadto im więcej rozpraw, tym większe koszty dla stron.
- wybrać dogodny dla siebie termin i miejsce testu na ojcostwo – decydując się na badanie zlecone prywatnie, można wybrać dogodny termin i miejsce, a nie narzucone z góry. W przypadku badań zleconych przez sąd są to najczęściej godziny poranne, trzeba się również dostosować co do terminu i miejsca badania.
Poczytaj więcej:
- Ile kosztuje test na ojcostwo?
- Jak sprawdzić ojcostwo?
- Grupa krwi dziecka a ojcostwo
- Test na ojcostwo w ciąży
- Koszt badania DNA na ojcostwo