W jakim wieku można zrobić test na ojcostwo?
Testy na ojcostwo pozwalają jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć, czy dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka. Nic więc dziwnego, że badanie DNA wykonywane jest bardzo często i w wielu różnych sytuacjach – jego wynik to szansa na odzyskanie spokoju, poprawę relacji czy rozwiązanie sporów prawnych. W jakim wieku można zrobić test na ojcostwo? Czy wiek badanej osoby ma wpływ na wynik?
Tego dowiesz się z artykułu:
- W jakim wieku można zrobić test na ojcostwo?
- Czy wiek ma wpływ na wynik testu na ojcostwo?
- Czy można zrobić test na ojcostwo po śmierci?
W jakim wieku można zrobić test na ojcostwo?
Test na ojcostwo po narodzinach dziecka można zrobić tak naprawdę w każdym wieku – już od drugiej doby życia. Najlepiej zatem wybrać najwygodniejszy moment, pamiętając, że im wcześniej prawda zostanie ujawniona, tym spokojniejsze będzie dalsze życie.
Mało kto zdaje sobie ponadto sprawę, że test DNA na ojcostwo można zrobić nawet w ciąży. Najwcześniej dostępnym badaniem ojcostwa jest to od 8. tygodnia ciąży – wykonywane na podstawie krwi ciężarnej i wymazu z policzka od domniemanego ojca.
To może Cię zainteresować: Test na ojcostwo w ciąży
Czy wiek ma wpływ na wynik testu na ojcostwo?
Nie ma znaczenia, w jakim wieku są badane osoby – analizowane fragmenty DNA są takie same w każdym momencie życia. Wynik będzie zatem taki sam niezależnie od tego, czy badamy noworodka, dziecko, nastolatka, osobę w średnim wieku czy też starszą.
Wynik badania DNA na ojcostwo jest pewny również w momencie, gdy wykonuje się go na etapie ciąży. To dlatego, że badane fragmenty DNA są ustalone w momencie poczęcia i potem się nie zmieniają.
Czy można zrobić test na ojcostwo po śmierci?
Skoro test ojcostwa można zrobić w ciąży, czy da się wykonać go po śmierci badanej osoby? To również jest możliwe – niezbędne jest jednak przekazanie do badania próbki pochodzącej od badanej osoby. Mogą to być takie materiały jak szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, włosy z cebulkami znalezione na ubraniu czy nawet sztuczna szczęka.
Jeśli nie ma możliwości przekazania takich próbek, istnieją również badania pokrewieństwa, np. dziadek-wnuk czy babcia-wnuczka. Tego rodzaju badania również często są wykorzystywane nawet przez sądy.
Ciekawy artykuł: Czy można zrobić test na ojcostwo online?