Z czego można pobrać DNA?
Filmy czy seriale kryminalne pokazują, że DNA można zebrać nawet z najmniejszych elementów znalezionych np. na miejscu zbrodni. Często są to włosy, fragmenty naskórka, paznokcie czy plamy krwi. I chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, tego rodzaju próbki rzeczywiście wykorzystywane są do analizy genetycznej. I to nawet do testów na ojcostwo! Sprawdź, z czego można pobrać DNA.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Z czego można pobrać DNA?
- Czy każda próbka jest tak samo pewna?
- Jak zabezpieczyć DNA do testu na ojcostwo?
Z czego można pobrać DNA?
Tak naprawdę DNA można pobrać z każdego przedmiotu, na którym znajduje się materiał genetyczny badanej osoby. Nie chodzi jedynie o wymazy z policzka czy krew pobraną do probówki. Z czego można pobrać DNA oprócz tych oczywistych próbek?
Doskonale nadają się przykładowo:
- maszynka do golenia,
- smoczek/gryzak,
- butelka/puszka po napoju,
- słomka po napoju,
- sztućce, także plastikowe,
- kubek/kieliszek/szklanka,
- koperta z naklejonym znaczkiem pocztowym (śliną),
- chusteczka z katarem,
- prezerwatywa,
- podpaska/wkładka higieniczna,
- patyczek z wydzieliną z ucha,
- gumki z pampersa,
- niedopałek papierosa,
- szczoteczka do zębów,
- pasek z glukometru,
- plaster z krwią
- nadgryzione ciastko/chrupek.
Czy każda próbka jest tak samo pewna?
⏩ Chociaż być może trudno w to uwierzyć: każda próbka jest tak samo pewna! To dlatego, że fragmenty, które analizuje laboratorium w teście na ojcostwo, są identyczne w każdej komórce organizmu. A co więcej – fragmenty te (profil DNA) są ustalone w momencie poczęcia i potem się nie zmieniają.
Jeśli chcesz zrobić badanie na ojcostwo – przekaż te próbki, które najłatwiej Ci zdobyć i do których masz najlepszy dostęp. Jeżeli zdecydujesz się na próbki dyskretne, pamiętaj jednak, że muszą należeć do właściwej osoby.
To może Cię zainteresować: Jak zrobić badania na ojcostwo pewnie, szybko i dyskretnie?
Jak zabezpieczyć DNA do testu na ojcostwo?
✅ Jeżeli pobierane są wymazy z policzka na patyczki z zestawu pobraniowego, wystarczy spakować je do kartonika, z którego zostały wyjęte.
✅ Jeżeli pobierane są wymazy na zwykłe patyczki do uszu lub próbki dyskretne (mikrośladowe), włóż je do czystej papierowej koperty lub kartonika (jeśli to np. kubek, który mógłby stłuc się w transporcie). Każdą tego typu próbkę zapakuj osobno i opisz, do kogo należy.
Poczytaj więcej: Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo? ➡ Sprawdź!
Data publikacji: , Aktualizacja: