Testy DNA i ich koszty – najważniejsze informacje
Badania DNA są skuteczną i łatwo dostępną metodą na wykrywanie mutacji w obrębie genów, a także potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. Obecnie w każdym większym mieście znajduje się laboratorium, które wykonuje badania genetyczne. Wiele z nich funkcjonuje w skali ogólnopolskiej, a dostarczenie próbek odbywa się poprzez kuriera.
Jaki jest koszt testów DNA?
Co wpływa na koszt testów DNA?
Kto ponosi koszty za testy DNA?
Jaki jest koszt testu DNA na ojcostwo?
Jaki jest koszt testów DNA?
Koszt testów DNA jest zróżnicowany i zawsze zależy od rodzaju badania. Testy genetyczne badające mutacje w obrębie genów to wydatek około 300 złotych. Badania kariotypu rodziców kosztuje około 500 złotych. Badania wykonywane po poronieniu pozwalają ustalić, czy poronienie spowodowane było zaburzeniami genetycznymi – tego typu badanie kosztuje około 1000 złotych.
Co wpływa na koszt testów DNA?
Z reguły na koszt badań DNA wpływa rodzaj oraz metoda pobierania próbek. Materiał badany na podstawie wymazu z policzka generuje najniższą cenę, jednak badanie płynu owodniowego czy materiału pochodzącego z poronienia jest znacznie droższe. Wymaga bowiem zastosowania profesjonalnych metod analizy, które generują dodatkowe koszty.
Kto ponosi koszty za testy DNA?
Dla laboratorium nie ma znaczenia, kto płaci za badanie. Koszty zawsze ponosi zleceniodawca, którym może być jeden z rodziców, dziadkowie czy nawet osoby trzecie. W przypadku badań DNA na ojcostwo zlecanych przez sąd, zazwyczaj koszty ponosi strona przegrana. Nie jest to jednak regułą – są przypadki, w których koszty mogą zostać rozłożone pomiędzy obie strony – o tym jednak zawsze decyduje sąd.
Jaki jest koszt testu DNA na ojcostwo?
Testy DNA na ojcostwo są bardzo popularne. Cena badania na ojcostwo wykonywanego prywatnie zaczyna się już od 600-700 złotych. W przypadku testów na ojcostwo wykonywanych jeszcze w czasie ciąży, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 2-6 tysięcy złotych. Testy DNA zlecane przez sąd kosztują od 1200 do 1800 złotych, chociaż tak naprawdę nie różnią się niczym szczególnym od testów wykonywanych prywatne. Wymagają jedynie bardziej restrykcyjnych procedur, by nie było mowy o sfałszowaniu wyniku.
Data publikacji: , Aktualizacja: