Testy na ojcostwo – jakie kryteria?
Testy na ojcostwo to potwierdzenie pokrewieństwa, jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości. Ten test to nic innego jak porównanie dwóch próbek materiału genetycznego (ojca i dziecka). Wyniki takiego testu na ojcostwo zazwyczaj są pewne i niepodważalne, dlatego warto zastanowić się nad ich przeprowadzeniem. Do przeprowadzenia testu na ojcostwo niezbędne są próbki genetyczne pochodzące od ojca i dziecka – muszą to być próbki zawierające cząstkę DNA (włos, ślina, kawałek naskórka), obecnie nie wystarcza już krew zainteresowanych.
Test na ojcostwo – gdzie go zrobić, jakie są warunki?
Jakie są korzyści z przeprowadzenia testu na ojcostwo?
Czy da się przeprowadzić test na ojcostwo z genotypu krewnych zmarłego ojca?
Czy można zrobić test na ojcostwo przy okazji amniopunkcji?
Test na ojcostwo – gdzie go zrobić, jakie są warunki?
Jakie trzeba spełnić warunki aby wykonać test ojcostwa? To zależy. Wiele przychodni prywatnych oferuje testy DNA na ojcostwo odpłatnie – w takim przypadku jedyne co musimy zrobić to dostarczyć DNA (mogą to być włosy ze szczotki, szczoteczka do zębów itp.). Wyniki uzyskane z takich badań nie zostaną uznane np. w sądzie, ponieważ nie mogą stanowić dowodu w sprawie ze względu na brak formalnej procedury. Jeżeli zależy nam na czymś więcej niż tylko wiedzy, kto jest ojcem – trzeba wystąpić drogą sądową o wykonanie takiego badania DNA. Wtedy materiał genetyczny pobierany jest w laboratorium, zawsze jest to wymaz z błony śluzowej policzka.
Jakie są korzyści z przeprowadzenia testu na ojcostwo?
Badanie na ojcostwo może wykonać każdy, jeżeli tylko ma wątpliwości. Badanie genetyczne jednoznacznie wskaże ojca dziecka. W przypadku niechęci uznania potomstwa, po wykonaniu testu pojawia się możliwość sądownego wywalczenia np. alimentów, co niejednokrotnie ułatwia opiekę nad dzieckiem. Jeżeli to ojcu zależy na wykazaniu pokrewieństwa, ma on możliwość przejęcia części odpowiedzialności za wychowanie oraz uczestniczenia w życiu swojego dziecka.
Czy da się przeprowadzić test na ojcostwo z genotypu krewnych zmarłego ojca?
Tak. Nawet po śmierci domniemanego ojca można ustalić ojcostwo na podstawie materiału DNA pobranego od najbliższych krewnych. Do pobrania materiału konieczny jest męski członek rodziny, ponieważ przeprowadzane badanie polega na analizie chromosomu Y – metodę tą stosuje się jeżeli badaniu został poddany chłopiec. Jeżeli nie ma możliwości pobrania DNA od męskich członków rodziny lub badaniu poddana została dziewczynka – to wykonuje się badanie oparte na analizie statystycznej. W przypadku takich testów genetycznych, ojcostwo określane jest z mniejszym prawdopodobieństwem, ale nadal jest bardzo duże.
Czy można zrobić test na ojcostwo przy okazji amniopunkcji?
Tak. Podczas wykonywania amniopunkcji pobierany jest płyn owodniowy z otoczenia dziecka, dlatego znajdują się tam komórki płodu. Po pobraniu próbki jest wyizolowywane DNA dziecka i porównywane z DNA matki i ojca. Takie badanie na ojcostwo w ciąży pozwala wiarygodnie i jednoznacznie określić stopień pokrewieństwa między nimi.
Data publikacji: , Aktualizacja: