W jaki sposób jest wykonywane badanie na ojcostwo?
Każdy nowoczesny test na ojcostwo jest wiarygodnym badaniem oferowanym przez laboratoria genetyczne w całym kraju. Można łatwo zlecić wykonanie testu nawet bez konieczności wizyty w placówce laboratorium. Pobranie próbki śliny jak tak proste, że można wykonać je samodzielnie, wcześniej zamawiając zestaw pobraniowy.
Test na ojcostwo – jak wygląda badanie?
Test na ojcostwo – ile trzeba zapłacić?
Test na ojcostwo – ile trzeba czekać na wynik?
Test na ojcostwo – czy potrzebna jest zgoda matki?
Test na ojcostwo – jak wygląda badanie?
Badanie na ojcostwo wymaga dostarczenia do laboratorium odpowiedniej próbki – może to być próbka śliny, krew żylna czy przedmioty na których znajdują się tzw. mikroślady. Dobór odpowiedniej metody badania zależy od osoby zlecającej test na ojcostwo. Próbka zawierająca materiał genetyczny domniemanego ojca oraz dziecka trafia do placówki, która zajmuje się porównaniem tzw. markerów DNA. Na tej podstawie można określić, czy między osobami poddanymi badaniu istnieje pokrewieństwo.
Test na ojcostwo – ile trzeba zapłacić?
Ceny badań na ojcostwo są zróżnicowane. Ich koszt zależy od typu wybranego badania, a także od analizowanej liczby markerów. Za najtańsze badanie na ojcostwo na podstawie wymazu z policzka należy zapłacić około 500-700 złotych. Więcej kosztuje badanie na podstawie mikrośladów – cena dochodzi wówczas do 1200 złotych. Każde laboratorium ma własny cennik, dlatego warto sprawdzić ceny jeszcze przed zleceniem badania DNA.
Test na ojcostwo – ile trzeba czekać na wynik?
Czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo nie jest długi. Zazwyczaj jest to 5-10 dni roboczych liczonych od dnia, w którym próbki trafią do analizy w laboratorium. Wiele placówek oferuje możliwość przyśpieszenia wykonani badania za dodatkową opłatą i wówczas wynik może być udostępniony już w 48 godzin.
Test na ojcostwo – czy potrzebna jest zgoda matki?
Teoretycznie matka dziecka powinna wyrazić zgodę na test na ojcostwo, w praktyce jednak laboratorium nie wymaga żadnego dokumentu czy oświadczenia. Badanie jest bowiem wykonywane do celów prywatnych i ma jedynie charakter informacyjny – nie musi o nim wiedzieć matka dziecka. Badanie może zlecić nie tylko ojciec, ale np. dziadkowie i wówczas matka nie zawsze wie o wykonaniu testu.
Data publikacji: , Aktualizacja: